Holanský teplokrevník

8. ledna 2008 v 15:23 | terissssek
Ahojky lidičky Holanský teplokrevník j fakt fajn plemeno

Původ: Nizozemí
Typ: teplokrevník
KVH: 155 - 165 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník

Celkový vzhled:
Holandský teplokrevník je atletický kůň s dobrou tělesnou stavbou pro jezdectví s prostorným, pružným chodem. Dobré nohy a kopyta jsou důležité vynikající znaky tohoto teplokrevníka. Je vysoký v průměru kolem 165 cm. Hlava se podobá hlavě plnokrevníka, i když jsou na ní patrny hrubší znaky, dědictví po gelderlandovi. Žuchvy nejsou masité, výraz očí je inteligentní. Krk je lehký, středně dlouhý a pěkně harmonuje se silnou plecí. Kohoutek je přiměřeně výrazný. Trup je hluboký, žebra dobře klenutá. Hřbet někdy bývá poněkud delší - dědictví po gelderlandovi. Záď je mohutně osvalená a hlezenní klouby jsou dobře utvářené, nejsou lymfatické. Záď si uchovala sílu, i když pozbyla neohrabané mohutnosti groningena. Přední nohy jsou velmi dobře osvalené, plece jsou silné, přiměřeně šikmé, postoje jsou většinou korektní. Nohy jsou celkově zdravé a silné s plochými klouby a krátkým záprstím. Spěnky jsou delší, kopyta jsou zdravá a vynikající. Co do barvy, povoleny jsou všechny základní barvy, avšak převažují hnědáci a tmaví hnědáci.


Historie
Jeho předky byli koně plemene Groningen, Gelderland, anglický plnokrevník, trakénský a oldenburgský teplokrevník. Holandský teplokrevník je poměrně mladé plemeno, avšak jeho chov je velmi přísný. Pomocí náročných zkoušek jsou vybíráni jen ta nejlepší chovná zvířata. Tím se z holandského teplokrevníka stal velmi kvalitní sportovní kůň vyhledávaný mnoha jezdci pro různé disciplíny.

Povaha
Holandský teplokrevník je inteligentní, poslušný, dobře ovladatelný a učenlivý kůň. Má přirozené nadání pro parkúr i drezúru.Holandský teplokrevník má klidný temperament a jen zřídka se objevují charakterové poruchy.

Konstituce
Líbiví koně s hlavou plnokrevného typu. Krk je svalnatý, hrudník je hluboký. Hřbet je rovný a pevný s dobře osvalenou zádí. Končetiny jsou pevné s výraznými klouby a tvrdými kopyty.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá. V kohoutku dorůstají 155 - 165 cm.

Využití
Holandský teplokrevník je všestranné sportovní plemeno. Prosadil se především v parkúrovém skákání, kde získal mnoho úspěchů. Je také dobrý v drezúře, méně se hodí pro military.

Holandský teplokrevník byl jako plemeno uznán v roce 1960. Cílem bylo vyšlechtit ideálního soutěžního koně, který by vynikal kvalitami a schopnostmi a zároveň byl také výborným jezdeckým koněm. Základem šlechtění se staly gelderlanderské a groninegenské klisny, které byly kříženy s lehčími plemeny,a tak bylo vytvořeno několik krevních linií, které procházely přísnou kontrolou a zkouškami. Takto vzniklí "sportovní koně" neměli ještě žádné soutěžní ambice a byli podobní anglo-arabům. Na vznik holandského teplokrevníka měli však spíše těžší linie. V roce 1980 bylo do chovu přidáno sedm lipicánů, kteří měli přispět k vytvoření typu vhodného pro vozajatské soutěže.

Zajmavost:
Jako plemeno byl uznán v roce 1960. Cílem bylo vyšlechtit ideálního soutěžního koně, který by vynikal kvalitními schopnostmi a zároveň byl výborným jezdeckým koněm. Základem šlechtění se stalygelderlanderské a groningenské klisny, které byli kříženy s lehčími plemeny, a tak bylo vytvořeno několik chovných linií, které procházeli přísnou kontrolou a zkouškami. Takto vzniklí "sportovní koně" neměli ještě žádné soutěžní ambice a byli podobní angloarabům. Na vznik holandského teplokrevníka měli však vliv spíše těžší linie. V roce 1980 bylo do chovu přidáno 7 lipických koní, kteří měli přispět k vytvoření typu vhodného pro vozatajské soutěže.
Holandský teplokrevník je silný, všestranně použitelný kůň s vynikajícím krokem. Může se uplatnit v drezuře, skokových soutěžích, militarech, vozatajských soutěžích i při vylepšování chovu "sportovních koní".
Na první pohled působí holandský teplokrevník dojmem síly a vyváženosti, ačkoli někdy může mít příliš dlouhý hřbet či nevzhlednou hlavu. Má silné tělo, mohutnou záď, masivní kostru a pevná zdravá kopyta. Převládajícím zbarvením je hnědák, nebo tmavý hnědák, ale přípustné, i když nežádoucí jsou i ostatní čisté barvy. V kohoutku měří kolem 163cm a více.
Holandský teplokrevník má vyrovnaný temperament, přímý, pružný krok a poddajnou pracovitou povahu. Poměrně brzy- ve čtyřech až pěti letech- dospívá. Pro zvýšení rychlosti a vytrvalosti, zejména pro military, se často kříží s anglickým plnokrevníkem.
Použitím gelderlandera a groningena, z nichž jeden vyniká dobrým předkem a druhý má zase neobyčejně silnou záď, dokázali holandští chovatelé vytvořit dobrý celek. Výsledné potomstvo pak bylo ještě zušlechtěno podle klasického receptu chovatelů teplokrevníků všudypřítomným plnokrevníkem. Mnoho z plnokrevných hřebců použitých v chovu holandského teplokrevníka pocházelo z nejlepších dostihových linií, což se ukázalo velmi prospěšné. Díky využití plnokrevníka získali chovatelé koně s lepší, přiměřeně šikmou lopatkou a tedy i s plošším, delším a lehkým chodem. Plnokrevník dodal také trochu délky krátkému, silnému krku, zděděnému po holandských předcích, zkrátil příliš dlouhý hřbet typický pro kočárové koně, dal jiný tvar zádi a vytvořil mnohem kompaktnější rámec. Navíc vlivem plnokrevníka získal holandský kůň lepší akceleraci a spíd, zlepšila se jeho psychika a odvaha. Aby si tento kůň udržel typické dobré vlastnosti teplokrevníka, čas od času se do chovu zařazovali oldenburští, trakénští a hannoverští koně. Tímto způsobem se upevnily některé exteriérové znaky a stabilizoval se charakter odstraněním kumulace přeexponovaného temperamentu, který do chovu vnesl právě plnokrevník. Jedním z nejdůležitějších hřebců v chovu holandského teplokrevníka byl trakén Marco Polo (1965 - 1976). Byl po plnokrevném Poetovi, a přestože byl menšího vzrůstu, zplodil celou řadu vynikajících skokanů. Patřil k nim Marius, který dosáhl mezinárodních úspěchů v sedle s Angličankou Caroline Bradleyovou. V Británii Marius spojil svoji sportovní dráhu s povinností plemeníka a stal se otcem Miltona, nejúspěšnějšího skokana světa.Na chov koní v Holandsku, kde se koně považují za hospodářská zvířata a jejich majitelé je podle toho využívají, přísně dohlíží státem podporovaný Chovatelský svaz holandského teplokrevníka. Tato organizace provádí přísný výběr chovných zvířat při využívání zkoušek výkonnosti. Hřebci, všichni v soukromém držení, jsou pro chov licencováni po absolvování zkoušek výkonnosti. Každoročně se připouští na 14000 klisen. I u těch se doporučuje absolvování výkonnostních zkoušek, podstatně jednodušších než u hřebců. Chovná hodnota hřebců i klisen se posuzuje i podle výkonnosti jejich potomstva.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.